Dla dobra wszystkich obywateli ścieżki rowerowe muszą powstawać
Coraz więcej osób przesiada się na rowery i che dojeżdżać do pracy i na uczelnię jednośladami. Dzięki temu poprawią kondycję, podniosą odporność organizmu, ale również zaoszczędzą pieniądze, które musieliby wydać na bilet i paliwo. Ważną zaletą przemieszczania się bicyklem jest czas oraz bardzo duża mobilność tego środka transportu. Te dwie cechy są ściśle ze sobą związane. Na rowerze nie stoi się w korkach, ewentualnie na światłach.
Jeśli istnieją ścieżki rowerowe, jazda jednośladem jest jeszcze przyjemniejsza, ponieważ nie ma punktów kolizyjnych. Na takiej trasie rowerzysta czuje się pewniej niż na ulicy, gdzie wielu kierowców nie szanuje praw cyklistów.
Bolączką prawie wszystkich miast i gmin są ścieżki rowerowe. Wciąż jest ich za mało. Tylko w wybranych miejscach powstają sieci ścieżek umożliwiające przedostanie się z jednego krańca miasta czy gminy w drugi.
Trzeba mieć nadzieję, że będzie przybywać tras rowerowych w miastach oraz na terenach podmiejskich i gminnych. Wtedy wszyscy będą zadowoleni. Kierowcy nie będą się złościć na rowerzystów, którzy ponoć utrudniają swobodną jazdę, a rowerzyści nie będą się irytować na nieszanujących ich posiadaczy samochodów.
Ścieżki rowerowe leżą więc w interesie wszystkich. Dzięki nim wzrośnie zadowolenie z życia, pobytu w danym mieście. Spadnie też liczba wypadków z udziałem cyklistów i przez nich powodowanych.