Rower w mieście
Rower - recepta na miejskie korki i zapchane autobusy
Rowery miejskie
Rowery miejskie, zwane również rowerami trekkingowymi, są idealną alternatywą dla osób, które mają dość spędzania kilku godzin dziennie w korkach. Tego typu rower to również świetny środek transportu na długie rodzinne wycieczki za miasto. Rowery miejskie świetnie radzą sobie w podróży, podczas trekkingu, zwiedzania i spędzania wakacji. Ich cechą generalną są duże obręcze, obute znacznie mocniejszym i szerszym od szosowego ogumieniem. Asfaltowe i szutrowe szosy przeplatane leśnymi ścieżkami to żywioł rowerów miejskich.
Podobnie jak w przypadku rowerów górskich, tak i w przypadku rowerów miejskich wyróżnia się dwa podstawowe typy ram. Pierwszym typem jest rama męska czyli konwencjonalna. Górna rura ramy umocowana jest z jednej strony do górnej części główki ramy, a z drugiej strony do górnej części rury podsiodłowej. Drugi typ ramy to rama damska czyli tak zwana damka. Górna rura jest znacznie obniżona i wyprofilowana dla wygodniejszego wsiadania i możliwości jeżdżenia w spódnicy.
Siodełko to już odmienny temat. O ile w rowerze górskim siodełko musi być nie tyle wygodne co praktyczne i nie przeszkadzające w jeździe, to już w rowerze miejskim siodełko to niezwykle ważna kwestia. Zazwyczaj siodełka w rowerach miejskich są bardzo szerokie, miękkie, często resorowane. Siodełka muszą być przede wszystkim wygodne i nie męczące nawet przy długich przejażdżkach.
Naturalnie rowery miejskie mogą być przeznaczone do rekreacji jak i celów użytkowych dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu. O ile w przypadku rowerów górskich, dodatkowy osprzęt oznacza części wymienne, mocniejsze piasty, obręcze, zębatki czy korby, to już w przypadku rowerów miejskich, dodatkowym osprzętem określa się akcesoria czysto użytkowe. Rowery miejskie wręcz słyną z tego, że ilość dodatków zwiększających komfort i funkcjonalność jest imponująca. Dodatkowe oświetlenie, bagażniki, kosze na zakupy, dzwonki, błotniki, lusterka to tylko niektóre z dodatków, w które można wyposażyć rower miejski. Bardzo ważny w przypadku rowerów miejskich jest również ich design oraz wyjątkowa i niepowtarzalna kolorystyka.
Dla tych, którzy maja dość długiego stania w korkach w środku miasta, nie przepadają za zapchanymi autobusami komunikacji miejskiej, a przejście na drugi koniec miasta do pracy nie jest najlepszą perspektywą, przygotowano idealne rozwiązanie. Rower miejski. Wygodny i tani środek transportu, który pozwoli uniknąć korków, pomoże zaoszczędzić na biletach i zużytych od chodzenia butach.
Podstawową cechą każdego roweru miejskiego jest wygoda i komfort. Obecnie producenci starają się rozwijać te pojęcia w najróżniejszy sposób, często stosując zadziwiające rozwiązania. Na targach i w katalogach rowerowych można czasem zaobserwować imponujące rozwiązania poprawiające funkcjonalność, a przede wszystkim komfort. Najnowsze modele rowerów miejskich oprócz finezyjnych kształtów i pięknych linii wyposażone są między innymi w zaawansowane zawieszenia, systemy ułatwiające jazdę w mieście jak na przykład automatycznie opuszczane siodełko podczas postoju. Niestety takie rozwiązania niosą za sobą wysokie koszty, jednak jeśli komuś takie gadżety nie są niezbędne, cena tradycyjnego roweru miejskiego nie powinna być odpychająca.
Prawdziwy miejski rower powinien mieć szeroką i wysoko umieszczoną kierownicę. Kierownica tego typu nazywana jest również jaskółka. Takie rozwiązanie zapewnia wygodną i przede wszystkim wyprostowaną pozycję. Pozycja taka z kolei zapewnia dobrą widoczność i nie wywołuje bólu pleców. Rower miejski nie może obejść się bez błotników. Jak wiadomo w naszym kraju pogoda bywa zmienna, a przejażdżka po deszczu nie musi kojarzyć się z zachlapanymi błotem ubraniami. Bardzo istotna jest również ochronna osłona łańcucha. Stosuje się ją nie tylko w celu zabezpieczenia łańcucha, ale przede wszystkim po to, aby nie dopuścić do wkręcenia się części odzieży w tryby. Niezbędnym akcesorium jest również oświetlenie, również przednie. Przejażdżka rowerem przy zachodzie słońca jest niezwykle przyjemna, jednak nawet wtedy warto oświetlić sobie drogę przed sobą. Dzwonek oraz lusterko wsteczne również są przydatnymi akcesoriami, które byłyby kompletnie zbędne w rowerze górskim.
Na obrzeżach wielu miast ulokowane są trasy rowerowe, które zapewnią relaksującą przejażdżkę z dala od miejskiego tłoku i zgiełku.