Rower górski - co to takiego
Rowery górskie to prawdopodobnie najpopularniejsza odmiana jednośladów, zaraz obok rowerów miejskich, kolarskich czy trekkingowych. Wbrew pozorom i nazwie, która nie do końca oddaje przeznaczenie tego typu rowerów, rowery górskie służą do jazdy w trudnym terenie, a nie tylko po górach. Popularny rower górski posiada zazwyczaj koła o średnicy 26 cali oraz zwartą, krótką i wzmacnianą ramę. W odróżnieniu od typowych rowerów szosowych, prześwit między podłożem a pedałami i układem korbowym jest o wiele większy w celu uniknięcia uszkodzeń podczas jazdy po nierównym terenie.
Rower górski zaopatrzony jest również w prostą i mocną kierownicę, mocne hamulce oraz odporny na brud i uderzenia osprzęt. Układ korbowy i biegowy umożliwia zmianę przełożeń w bardzo szerokim zakresie. Niektóre rowery górskie posiadają amortyzację ramy lub widelca, w zależności od zastosowania i podgrupy do jakiej należy dany model. Rower górski jest nieco ciężysz od innych rowerów, jego waga wacha się między 7-8 kilogramami w przypadku najdroższych i najbardziej zaawansowanych modeli do około 10-12 w przypadku modeli tańszych i prostszych. Jeśli chodzi o typy zawieszenia, można rozróżnić kilka grup. Pierwszą i do niedawna najpopularniejszą grupą rowerów górskich były rowery typu rigid, czyli rowery sztywne, pozbawione jakiejkolwiek amortyzacji.
Równie popularne są rowery typu hardtail czyli pozbawione tylnej amortyzacji ale z amortyzowanym widelcem. Nieco rzadziej spotykanymi są rowery typu softtail czyli rowery wyposażone w ramę, ze szczątkową tylną amortyzacją. Amortyzacja ta bazuje na wygięciu i elastyczności materiału z jakiego zostały wykonane elementy ramy. Ostatnią grupą są rowery full-suspension, czyli modele wyposażone w pełną amortyzację ramy oraz widelca. Najpopularniejszymi markami rowerów górskich są marki Giant, Author, Scott, Mangoose, Kellys, Kross, Kona etc. Choć ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się składanie roweru z podzespołów różnych producentów. Oprócz tradycyjnych rowerów górskich jakie możemy dostać w sklepie rozróżnia się jeszcze kilka grup rowerów, których budowa odbiega nieco od standardów.