Rower miejski: charakterystyka tego jednośladu sprawia, że jest to pojazd dla każdego
Jak wygląda rower miejski? Charakterystyka jest bardzo prosta. Klasyczny holenderski rower ma ramę typu damka skonstruowaną w taki sposób, żeby plecy w trakcie jazdy były wyprostowane. To sprawia, że rower miejski znakomicie nadaje się jako pojazd użytkowy, np. jako środek lokomocji do pracy, na uczelnię, na spotkanie, na randkę.
Nie ma obaw, że pobrudzimy sobie spodnie czy sukienkę, ponieważ rower jest wyposażony w błotniki, osłonę na łańcuch. Spokojnym tempem zajedziemy w każdy punkt miasta. Pokonywanie wzniesień ułatwia przerzutka.
Rower miejski posiada też kosz rowerowy na zakupy przytwierdzony do przedniej ramy tuż przy kierownicy oraz bagażnik rowerowy umożliwiający przewożenie dziecka. Na dłuższych trasach pociechę można usadowić w przyczepie rowerowej.
Poza wygodną ramą komfort użytkowania zapewnia wygodne siodełko rowerowe i zakrzywiona do środka kierownica jaskółka. Rower ma płaskie ogumienie pozbawione agresywnego bieżnika, więc pokonywanie kolejnych kilometrów nie męczy tak jak jazda „góralem”.
Klasyczny holenderski rower nie jest już tylko marzeniem czy wymysłem reklamowym. Jednośladów tego typu jeździ po polskich miastach bardzo wiele. Z reguły korzystają z niego osoby młodsze, z wyższym wykształceniem, pracujące na wyższych stanowiskach kierowniczych, dobrze zarabiające. Za rower miejski częściej łapią panie niż panowie.