Rower miejski: charakterystyka tego jednośladu predysponuje go do spokojnej jazdy
Chętnie czerpiemy wzorce z Zachodu. Jednym z nich jest używanie roweru celem poruszania się po mieście, dojeżdżania do pracy. Niektórzy tę formę lokomocji traktują ideologicznie - dzięki temu przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin, w tym dwutlenku węgla, który odpowiada za niekorzystne zmiany klimatyczne.
Dla innych klasyczny rower miejski jest sposobem na zrzucenie nadwagi. Przesiadając się z samochodu do komunikacji miejskiej na jednoślad, łączy się przyjemne z pożytecznym. Są też tacy, którzy wykorzystują ten środek lokomocji ze względów oszczędnościowych - chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, jakie musieliby przeznaczyć na paliwo lub bilet okresowy. Inni nie mają wyboru - nie mają auta, nie stać ich na autobus czy tramwaj, więc wybierają klasyczny holenderski rower.
Bez względu na powód warto sprawić sobie taki sprzęt i go używać. Jazda rowerem miejskim nie męczy tak jak typowym „góralem”, ponieważ plecy są cały czas wyprostowane. Oczywiście odbija się to na prędkości, ale przecież nie o nią tutaj chodzi.
Rower miejski ma służyć spokojnemu przemieszczaniu się, a nie biciu rekordów. Bicykl tego rodzaju służy bardziej rekreacji niż uprawianiu sportu. Zza kierownicy można podziwiać widoki i cieszyć się przyrodą, która nas otacza. Podczas pedałowania na rowerze stricte sportowym nie ma na to czasu, ponieważ obiekty mijamy zbyt szybko i musimy się skoncentrować na pokonywanej drodze.