Mixokrety a zastosowanie tynków szlachetnych
Już dawno minęły czasy, kiedy to tynki miały być po prostu warstwą ochronną dla murów domostw. Obecnie stanowią one także ozdobę wielu budynków - zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę tynki szlachetne o wyjątkowo ciekawej fakturze. Warto dodać, że zwykle powstają one dość szybko, gdyż powszechnie używa się na placach budowy takich urządzeń jak mixokrety lub agregaty tynkarskie.
Jakie właściwie tynki szlachetne możemy wymienić? Jednym z najbardziej znanych jego rodzajów jest sztukateria. Stanowi ona odlewy ozdobne, które są gotowe do zamocowania na ścinanie. Do ich wykonania używa się gipsu lub żywicy poliestrowej. Naturalnie w tym przypadku mixokrety raczej nie są używane.
Ale już np. podczas przenoszenia sztablatury mixokrety mogą okazać się bardzo przydatne. Jest to ozdobny tynk z zaprawy wapienno - gipsowej, który nanosi się na podstawową warstwę tynku.
Innym przykładem tynku szlachetnego jest stiuk. Jest on doskonałą imitacją szlachetnego kamienia, jakim jest polerowany marmur.
Ceniony jest również sgrafitto. Ten tynk to ułożone na sobie barwne warstwy różnych zapraw tynkarskich, na których następnie wyskrobuje się rozmaite wzory. Technika ta znana jest już od czasów starożytnych.