Historia roweru
Rower (pierwotnie nazywany bicyklem) - według definicji jest to pojazd (najczęściej jednoślad) napędzany siłą ludzkich mięśni za pomocą pedałów.
Ramy roweru wykonuje sie ze stali zwykłych, stopów aluminium lub kompozytów. Przekładnia łańcuchowa i system zmian przełożeń (tzw przerzutki) napędzają tylne koło. Najczęściej stosowane hamulce to nożny, odwrotny (tzw torpedo) lub ręczne, działające na obręcz koła. Coraz popularniejsze są hamulce bębnowe lub tarczowe.
Popularność rowerów nie słabnie od lat. Jest ekologicznym środkiem transportu, ulubioną zabawką dzieci, świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i poznawanie świata. Turystyka rowerowa rozwija się w szybkim tempie. W większości regionów Polski, na równi ze szlakami dla turystyki pieszej, istnieją szlaki rowerowe. Zapaleńcy organizują wyprawy rowerowe po całym świecie.
Trochę historii
- 1813-1817 Karl Freiherr Drais von Sauerbronn zbudował maszynę biegową, która była pierwowzorem roweru. Pojazd ten działał na zasadzie odpychania się nogami od ziemi.
- 1865 - Velocipede(„szybka stopa”) zaprojektowany przez Pierra Michaux’a. Dwukołowiec ten posiadał pedały zamontowane do przedniego koła. Wykonany był całkowicie z drewna, choć w późniejszych wersjach koła zostały opasane metalem
- 1870 - Wielkokołowiec lub bicykl wykonany całkowicie z metalu, nadal z napędem na przednie koło. Koła zostały zaopatrzone w gumową oponę oraz w szprychy, co znacznie poprawiło komfort jazdy. Przednie koło tego pojazdu stawało się coraz większe, tak aby można było łatwiej napędzać bicykl.
- Trójkołowiec dużo bezpieczniejszy od bicykla, używany głównie przez damy oraz dżentelmenów w przejażdżkach po parkach. Właśnie w trójkołowcach stosowano innowacje, takie jak mechanizm różnicowy, zębatki, strefy hamowania
- 1884-85 John Kemp-Starley zaprojektował pierwowzór roweru współczesnego. Równej średnicy koła, umieszczone jedno za drugim, kierownica połączona bezpośrednio z widelcem, tylne koło napędzane przekładnią łańcuchową.
- 1888 Irlandczyk John Boyd-Dunlop opatentował oponę pneumatyczną co sprawiło, że jazda na rowerze stała sie dużo wygodniejsza. Od tamtej pory kształt rowerów niemal się nie zmienił